Hindistan cevizi yağının 10 kullanım şekli

Son güncelleme: 2022-07-21 13:17:14

%100 doğal Hindistan cevizi yağını hem cildiniz hem de sağlıklı beslenme alışkanlıklarınız için 10 farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının 10 kullanım şekli

1. Masaj yağı

Kan dolaşımını hızlandırıp baş derisini rahatlatan Hindistan cevizi yağı ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. İçeriğinde bulunan vitaminler ve esansiyel yağ asitleri saç sağlığı için faydalı özelliklere sahiptir. Saç diplerinize masaj yaparak uyguladığınız Hindistan Cevizi Yağını saçlarınızdan kolayca arındırmak için şampuanı saçlarınızı ıslatmadan önce uygulayın. Sonrasında su ile köpürterek şampuanlama işlemine devam edin.

2.Saç Maskesi

Hindistan Cevizi Yağı saç maskesi olarak kullanıldığı takdirde saç yapısını onarır ve hızla uzamasına yardımcı olur. Çevresel faktörlere karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Sıvı haldeki Hindistan cevizi yağını dipten saç uçlarınıza kadar eliniz yardımıyla yedirin. Saç diplerinize Hindistan cevizi yağıyla masaj yapabilirsiniz. En az 20 dakika bekletin. Daha uzun süre bekletmenizde hiçbir sakınca yoktur. 

3.Doğal İçeriğe Sahip Saç Bakım Yağı

Kendi saç tipinize uyacak şekilde diplere temas ettirmeden avucunuzda erittiğiniz Hindistan cevizi yağını saç uçlarınıza hafifçe yedirerek günlük saç bakım yağı olarak da kullanabilirsiniz. Durulamaya gerek kalmadan parlak buklelere sahip olmak istiyorsanız avucunuza alıp hafifçe ısıttığınız Hindistan Cevizi Yağı ile buklelerinizi şekillendirebilirsiniz.

4.Nemlendirici

%100 doğal içeriğe sahip Hindistan Cevizi Yağını tüm vücudunuz ve yüzünüz için nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Yağlı ve yapışkan hissettirmeyen yapısı ile hızla emilir ve yumuşacık bir cilt yüzeyi oluşturur. Ellerinizi, yüzünüzü hatta banyodan sonra tüm vücudunuzu Hindistan Cevizi Yağı ile neme doyurabilirsiniz.

5.Makyaj Temizleyici

Hindistan cevizi yağını pamuk ya da pamuklu bir materyal yardımıyla, tüm vücudunuzdaki kozmetik malzemelerden arınmak için kullanabilirsiniz. Özellikle göz üstü ve altı gibi hassas noktalarda bile güvenle kullanabilirsiniz. Yoğun olarak kullanmak istemediğiniz bölgelerde ılık su ile yağı açabilirsiniz. 

6.Dudak Balsamı

 Hindistan Cevizi yağını ister dudak balsamınızın içerisine damlatarak isterseniz de direk dudaklarınıza uygulayarak nemlendirebilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda çatlayan dudaklar için hem doğal hem de etkili bir tedavi yöntemi sunar.

7.Tatlılarda Aromatik

Tereyağı ve diğer yağlar için hafif bir alternatif olan Hindistan Cevizi Yağı pişirme işleminize aromatik bir tat katar. Tereyağının kullanıldığı bütün yemeklerde ve kek, pasta, börek yapımında kullanılabilir.

8.Kızartma Yağı

Besin değerini kaybetmeden yüksek sıcaklıklara dayanabilen Hindistan Cevizi yağı bu özelliği sayesinde kızartmalar için de uygun, sağlıklı bir alternatiftir.

9.Salata Sosu

İçeriğinde sindirimi kolaylaştıran, enerji seviyesini arttırmaya yardımcı olan MCT yağı bulunur. Özellikle sporcuların salatalarını tatlandırmak ve aromatik bir dokunuş yapmak için kullandıkları için Hindistan Cevizi Yağını siz de tercih edebilirsiniz.

 10.Kahve Aroması

Kahvenize aroma katarken metabolizma hızınızı da arttıracak Hindistan Cevizi Yağı ile kahve keyfinize keyif katın.